Onemocnění
přenášená klíšťaty

Chráníme psy proti klíšťatům

Rizika spojená s klíšťaty

Klíšťata se rozšiřují do městských parků a zahrad. Ještě častěji než člověka napadají psy. Žijeme-li se psem v jedné domácnosti, může klíště na člověka přelézt. Infekce navíc hrozí i při odstraňování klíšťat, proto zdůrazňujeme nutnost prevence. Existuje hned několik nepříjemných onemocnění, které vás mohou postihnout. Patří mezi ně například klíšťová encefalitida, lymská borelióza, ale i další, méně známé choroby lidí i zvířat.

Lymská borelióza

Někdy také uváděna jako „Lymeská borelióza,“ patří k nejčastějším infekčním onemocněním, která přenášejí klíšťata u nás v ČR. Nebezpečná je zejména tím, že může postihnout nervový systém, či srdce. Neléčená může vážně ohrozit zdraví, nezpůsobuje však smrt. Obtíže spojené s LB mohou ovlivňovat i kůži a klouby. Pro LB jsou typickým znakem narudlé prstence, jejichž centrem je místo, kde bylo klíště přisáté (jak je vidět na fotografii). Inkubační doba LB je 2 až 32 dní a léčí se antibiotiky. Týká se lidí i psů.

Klíšťová encefalitida

Někdy je uváděna v literatuře jako „klíšťový zánět mozku“. Jedná se o infekční virové onemocnění, jehož inkubační doba bývá týden až dva týdny. Projevuje se v první fázi bolestmi hlavy a zvýšenými teplotami. Ve fázi druhé propuká ve vysoké horečky a dokonce může dojít k dezorientaci. V extrémním případě může způsobit i smrt. Proti klíšťové encefalitidě se lze očkovat. Pohybujete-li se častěji v přírodě, očkování doporučujeme. Klíšťovou encefalitidou se můžou nakazit lidé i psi.

Anaplasmóza

Tato po celém světě rozšířená infekce je přenášena v našem klimatu také zejména klíšťaty. Onemocnění se opět vyskytuje jak u lidí, tak u zvířat. Jak se infekce projeví závisí na tom, zda se jedná o člověka či zvíře (a jakého druhu a stáří), nejčastěji se však anaplasmóza projevuje jako akutní horečnaté onemocnění s příznaky připomínajícími chřipku. U lidí nemoc připomíná klíšťovou encefalitidu nebo lymskou boreliózu, hlavními projevy jsou bolesti hlavy a svalů, zimnice. U zvířete může být stanovení diagnózy tvrdým oříškem, protože “infekce klame tělem” a svými příznaky je podobná dalším desítkám onemocnění. Ničím neobvýklým není fakt, že anaplasmósa se objevuje tzv. v koinfekci s dalšími infekcemi (lymská borelióza apod.), které jsou přenášeny stejným druhem klíštěte. Proti anaplasmóze nelze očkovat. Léčba probíhá opět pomocí antibiotik.

Babezióza

Další nemilou nemocí do výčtu, kterou klíšťata přenášejí a ohrožují vás i vašeho psa, je babezióza. V podstatě se jedná o parazita, který napadá červené krvinky. Do konce se v nich množí a zapříčiňují jejich rozpad. Zde je velká podobnost s malárií, včetně níže uvedených příznaků.

Bohužel, tato nemoc může ohrozit i na životě. Babezióza se kromě teploty až horečky může dále projevovat těmito symptomy: bolest hlavy, únava, zimnice, pocení a ztráta chuti k jídlu.

Donedávna se babezióza v Evropě vyskytovala zřídka. V posledních letech případy babeziózy však nebezpečně vzrůstají. Obtížněji se lékařům diagnostikuje a často se stane, že její nález je v tandemu s lymskou boreliózou.

Zjistěte, jak se proti onemocnění chránit

Na trhu je v dnešní době značné množství antiparazitních prostředků, které pomáhají klíšťata odpuzovat a usmrcovat. Obvykle jsou určeny proti klíšťatům i proti blechám, některé však i proti dalším parazitům.