Nález klíštěte u psa nikoho nepotěší. Zkušenější majitelé navíc tuší, jaké nepříjemnosti budou následovat. Odstranění klíštěte vyžaduje nejen zručnost, ale i psychickou odolnost.
Nasáté klíště se nechce pustit a drží se své hostiny „jako klíště“. Pes naopak nedrží vůbec a nechce se nechat přesvědčit, že celá akce je pro jeho dobro. Nám se nechce na nasáté klíště ani podívat. A to je teprve začátek.

Abyste tuto nepříjemnost měli oba co nejdříve za sebou a nevzniklo riziko přenosu infekce, dali jsme dohromady několik zásad, které je vhodné mít na paměti

 

5 kroků pro bezpečné a rychlé odstranění klíštěte

 

1. POMŮCKY

Nasaďte si latexové rukavice nebo alespoň dva mikrotenové sáčky na ruku. (To aby se vyloučila možnost přenosu infekce z klíštěte.) Pokud máte, vezměte na pomoc kleštičky nebo pinzetu a dezinfekci.

 

 

2. PŘÍPRAVA

Psa hlaďte a předstírejte, že se nic neobvyklého neděje. Ideálně přizvěte na pomoc silnějšího člena rodiny, který Vám jej pomůže přidržet, až půjde do tuhého.

 

3. DEZINFEKCE

Na místo s přisátým klíštětem naneste dezinfekci.

 

4. ODSTRANĚNÍ

Klíště uchopte kleštičkami nebo pinzetou a kývejte s ním do stran za současného chlácholení psa. Kroužení ani škubání se nedoporučuje. Kývejte s klíštětem, dokud se jej nepodaří uvolnit.

 

5. ZNIČENÍ

Klíště na závěr spalte či vložte do papírového ubrousku, ještě v rukavicích rozmáčkněte a spláchněte do toalety. V ideálním případě pošlete na vyšetření do Státního zdravotnického ústavu SZÚ nebo jiné laboratoře.

Podělte se s námi o Vaše tipy a zkušenosti s vytahováním klíšťat psím kamarádům. Buď pod příspěvkem v komentářích, nebo na naší facebookové stránce.